DSPIC33FJ06GS001-E/P
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 18DIP
DataSheet
DSPIC33FJ06GS001-E/P PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package:Tube
Core Size:16-Bit
Speed:40 MIPs
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:6KB (2K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 6x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)