MC68332AVEH16
Description
MICROCONTROLLER, 32 BIT, MC68000
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
MC68332AVEH16 PDF
Part Status:Active
Core Processor:CPU32
Core Size:32-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:15
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)