C161PIL25MCABXUMA1
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 100MQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
C161PIL25MCABXUMA1 PDF
Type Description
Series:C16xx
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Core Processor:C166
Core Size:16-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:76
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)