STM32L052K8U3TR
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32UFQFPN
DataSheet
STM32L052K8U3TR PDF
Type Description
Series:STM32L0
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M0+
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:27
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:2K x 8
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 10x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)