LM3S2432-IBZ50-A2
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA
DataSheet
LM3S2432-IBZ50-A2 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:CANbus, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:34
Program Memory Size:96KB (96K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.25V ~ 2.75V
Data Converters:A/D 3x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)