DSPIC33FJ128MC804T-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
DataSheet
DSPIC33FJ128MC804T-I/PT PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 33F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Core Size:16-Bit
Speed:40 MIPs
Connectivity:CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O:35
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 9x10b/12b; D/A 6x16b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)