DF70855AN80FPV
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 144LFQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DF70855AN80FPV PDF
Type Description
Series:SuperH® SH7080
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:SH-2
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:EBI/EMI, FIFO, I²C, SCI, SSU
Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:100
Program Memory Size:512KB (512K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)