ATMEGA168P-20AU
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
DataSheet
ATMEGA168P-20AU PDF
Type Description
Series:AVR® ATmega
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)