PIC16C72A-20I/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
DataSheet
PIC16C72A-20I/SS PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, SPI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 5x8b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)