EFM32TG232F16-D-QFP64
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64TQFP
DataSheet
EFM32TG232F16-D-QFP64 PDF
Type Description
Series:Tiny Gecko
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Number of I/O:53
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.98V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 8x12b SAR; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)