LM3S5G31-IBZ80-A2T
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA
DataSheet
LM3S5G31-IBZ80-A2T PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:67
Program Memory Size:384KB (384K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)