AT87F51RC-24AI
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
AT87F51RC-24AI PDF
Type Description
Series:87F
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:OTP Quick FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C