TC297TA64F300SBCKXUMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 292LFBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
TC297TA64F300SBCKXUMA1 PDF
Type Description
Series:AURIX™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:TriCore™
Core Size:32-Bit Tri-Core
Speed:300MHz
Connectivity:ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Peripherals:DMA, WDT
Number of I/O:169
Program Memory Size:4MB (4M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:384K x 8
RAM Size:2.75M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V, 5V
Data Converters:A/D 84x12b, 10 x Sigma-Delta
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)