DF2148AFA20V
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DF2148AFA20V PDF
Type Description
Series:H8® H8S/2100
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:H8S/2000
Core Size:16-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:Host Interface, I²C, IrDA, SCI
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:74
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C (TA)