
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 87C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, UART/USART |
| Peripherals: | POR |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 4KB (4K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P87C51SBAA,512 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP
IC MCU 8BIT 8KB OTP 20DIP
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
MICRO 9C 10" WHT JACKS