PIC12LF1501T-I/MF
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC12LF1501T-I/MF PDF
Type Description
Series:PIC® 12F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:5
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)