LM3S1G21-IBZ80-A1
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA
DataSheet
LM3S1G21-IBZ80-A1 PDF
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:67
Program Memory Size:384KB (384K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.235V ~ 1.365V
Data Converters:A/D 8x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)