
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Z8® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | Z8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 24 |
| Program Memory Size: | 2KB (2K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 125 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Z86E3116PSC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 144LQFP
IC MCU 16BIT 288KB FLASH 100LQFP
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28SSOP
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28DIP
CBL MALE RA TO WIRE LD 4P 32.8'
MC 4P M/MFE 35M 14/4 TPE BLK OVE
1.25MM M/L 50POS 30AWG 150MM