
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C2000™ C28x Piccolo™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | C28x |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 60MHz |
| Connectivity: | I²C, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 20 |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 6K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 1.995V |
| Data Converters: | A/D 7x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package: | 38-TSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of TMS320F28026DATR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LFQFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 38TSSOP
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL