AT89C55WD-24PC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
DataSheet
AT89C55WD-24PC PDF
Type Description
Series:89C
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:20KB (20K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)