
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Z8® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | Z8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | - |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 236 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 40-DIP (0.620", 15.75mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Z86E6316PSC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 20SOIC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP
CAT 6A 28AWG UTP PATCH CORD, CM/
IC MODULE ARM7TDMI 55MHZ 8MB