
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL78/G12 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | RL78 |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 24MHz |
| Connectivity: | CSI, I²C, UART/USART |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 14 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 768 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 11x8/10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-LSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of R5F10368ASP#V0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LFQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 64LFQFP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP