
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPC3200 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Core Processor: | ARM926EJ-S |
| Core Size: | 16/32-Bit |
| Speed: | 266MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals: | DMA, I²S, Motor Control PWM, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 51 |
| Program Memory Size: | - |
| Program Memory Type: | ROMless |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 0.9V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 3x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 296-TFBGA |
| Supplier Device Package: | 296-TFBGA (15x15) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LPC3240FET296/01,5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
CONN SMP PLUG STR 50OHM EDGEMNT
DS8313 SMART CARD INTERFACE
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 296TFBGA
MICROCONTROLLER