
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 17C |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 25MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 16KB (8K x 16) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 454 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 6V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-TQFP |
| Supplier Device Package: | 44-TQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC17C44-25/PT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 100TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LFQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68PLCC
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44TQFP
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB