
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Giant Gecko S1 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 72MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SmartCard, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 50 |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 64-QFN (9x9) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of EFM32GG11B840F1024IM64-AR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16/32BIT 256KB 144TFBGA
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64QFN
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH