LM3S8962-EQC50-A2T
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LM3S8962-EQC50-A2T PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:42
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.25V ~ 2.75V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)