EFM32TG11B120F128IQ48-AR
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
DataSheet
EFM32TG11B120F128IQ48-AR PDF
Type Description
Series:Tiny Gecko 1
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:ARM® Cortex®-M0+
Core Size:32-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:37
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 12bit SAR; D/A 12bit
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)