EFM32G232F64-QFP64
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP
DataSheet
EFM32G232F64-QFP64 PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:53
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.98V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 8x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)