DF61663N50FPV
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 144LFQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DF61663N50FPV PDF
Type Description
Series:H8® H8SX/1600
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:H8SX
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
Peripherals:DMA, PWM, WDT
Number of I/O:92
Program Memory Size:384KB (384K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:40K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C (TA)