DF71242D50NPV#Z1
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 52VQFN
DataSheet
DF71242D50NPV#Z1 PDF
Type Description
Series:SuperH® SH Tiny
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:SCI
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)