LM3S5791-IBZ80-C3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LM3S5791-IBZ80-C3 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:72
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.08V ~ 1.32V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)