AT89C1051U-12SC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
DataSheet
AT89C1051U-12SC PDF
Type Description
Series:89C
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:12MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:LED
Number of I/O:15
Program Memory Size:1KB (1K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)