
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 36 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 192 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 14x8b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 40-UQFN (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16F724-I/MV is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100TQFP
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
IC INTERFACE SPECIALIZED 28PLCC
12-FIBER OM3 HD FLEX INDOOR SMAL