
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Z8® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | Z8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 12MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 14 |
| Program Memory Size: | 2KB (2K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 125 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Z86E0812PEC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
IC MCU 8BIT 2KB OTP 18DIP
SKT IMP 1DR 6PT 50MM
30MM 3POS SRL 24V 2NO2NC RED
OM4 12F TRUNK OFNP PANMPO F