
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 192 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4V ~ 6V |
| Data Converters: | A/D 8x8b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-QFP |
| Supplier Device Package: | 44-MQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16C74AT-04I/PQ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 32KB MROM 64LQFP
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 292LFBGA
IC MCU 120LQFP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP
IC REG LINEAR 5.1V/9V/12V 10SIP