SAF-XE164GN-24F80L AA
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
SAF-XE164GN-24F80L AA PDF
Type Description
Series:XE16x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:C166SV2
Core Size:16-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:75
Program Memory Size:192KB (192K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:26K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 11x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)