ATTINY25-20SI
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
DataSheet
ATTINY25-20SI PDF
Type Description
Series:AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)