HD6417727X100CV
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 240HQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
HD6417727X100CV PDF
Type Description
Series:SuperH® SH7700
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:SH-3 DSP
Core Size:32-Bit
Speed:100MHz
Connectivity:FIFO, SCI, SIO, SmartCard, USB
Peripherals:DMA, LCD, POR, WDT
Number of I/O:104
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.6V ~ 2.05V
Data Converters:A/D 6x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C (TA)