PIC16C57-10I/SP
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SPDIP
DataSheet
PIC16C57-10I/SP PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:20
Program Memory Size:3KB (2K x 12)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)