
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | F²MC-16FX MB96630 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | F²MC-16FX |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SCI, UART/USART |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 64 |
| Program Memory Size: | 160KB (160K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 21x8/10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 80-LQFP |
| Supplier Device Package: | 80-LQFP (12x12) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MB96F635ABPMC-GSAE1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LFQFP
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PQFP
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC
DIODE SCHOTTKY 40V 2.1A SMA
BRIDGE RECT 1P 400V 25A MB-35W
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 80LQFP