Z8F4822AR020SC
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP
DataSheet
Z8F4822AR020SC PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tray
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:46
Program Memory Size:48KB (48K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 12x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)