
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Number of I/O: | 13 |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | 128 x 8 |
| RAM Size: | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 18-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16LCE625-04/P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 120LQFP
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
.050 CABLE PLUG
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB