
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 87C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 80C51 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 40/20MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 44-PLCC (16.6x16.6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of TS87C51RB2-MCB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 64KB MROM 100QFP
IC MCU
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
ETHERNET SWITCH DIN-RAIL UNMANAG