DF2117VLP20HV
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 160KB FLSH 145TFLGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DF2117VLP20HV PDF
Type Description
Series:H8® H8S/2100
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:H8S/2600
Core Size:16-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:FIFO, I²C, LPC, SCI, SmartCard
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:112
Program Memory Size:160KB (160K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C (TA)