R5S72642W144FP#U0
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
R5S72642W144FP#U0 PDF
Type Description
Series:SuperH® SH7260
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:SH2A-FPU
Core Size:32-Bit
Speed:144MHz
Connectivity:I²C, SCI, SD, SIO, SPI, USB
Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:115
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:1M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.1V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)