LM3S317-EQN25-C2T
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
DataSheet
LM3S317-EQN25-C2T PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:30
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 6x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)