UPSD3233B-40T6T
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 160KB FLASH 52LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
UPSD3233B-40T6T PDF
Type Description
Series:µPSD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:8032
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:I²C, UART/USART
Peripherals:LVR, POR, PWM, WDT
Number of I/O:37
Program Memory Size:160KB (160K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 4x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)