PIC16C56-10I/SO
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
DataSheet
PIC16C56-10I/SO PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)