EZ80L92AZ050EC
Description
IC MCU 8BIT ROMLESS 100LQFP
DataSheet
EZ80L92AZ050EC PDF
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:eZ80
Core Size:8-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:DMA, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)