PIC16F570T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC16F570T-I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:3KB (2K x 12)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:132 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)